Teisipäeval, 4. juunil algusega kell 12 toimub Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis DataCite Eesti konsortsiumi korraldatud infoüritus “Avatud teaduse ABC”. Päevakava toetub Enlight viiele avatud teaduse põhimõttele, mis võeti vastu Enlight võrgustiku ülikoolide rektorite poolt novembris 2023.
Tartu Ülikooli raamatukogus toimub 22.mail seminar „Teadus kõigile: kuidas muudab ühiskond teadust paremaks?”, mis keskendub kodanikuteadusele ja ühiskonna kaasamisele.
Raamatukogu on olnud avatud teaduse eestkõneleja ning selles vallas teadlasi toetanud juba üle kümne aasta. Üks avatud teaduse alustaladest on kodanikuteadus. Kodanikuteadust, tuntud ka kui harrastusteadus, (inglise k. Citizen Science) võib kirjeldada kui ühiskonna liikmete vabatahtlikku osalemist teadustöös.
Kutsume teid kaasa mõtlema, kuidas ülikoolis ja raamatukogudes saab kodanikke teadusprojektidesse kaasata ning miks see on oluline. Seminaril tutvustatakse erinevaid võimalusi vabatahtlike kaasamisel.
Koolituspäeva esimene pool on eesti keeles, peale kohvipausi toimub ingliskeelne töötuba teaduspoodidest (Science Shop), mis avab, kuidas ülikoolid saavad kodanikuühiskonda kaasata nii teadus- kui õppetöösse.
Oodatud on teadlased, tudengid, projektijuhid, raamatukoguhoidjad ja kõik teised huvilised!
Eelteade: 4. juunil 2024 toimub Tartu Ülikooli raamatukogus järjekordne DataCite Eesti konsortsiumi Avatud teaduse infoüritus. Sel korral katame mitmeid avatud teaduse baaspõhimõtteid. Ürituse planeerimisel lähtume Enlight võrgustiku viiest Avatud teaduse printsiibist, mis allkirjastati Enlighti ülikoolide rektorite poolt novembris 2023. Täpsem ajakava ning registreerimine avaldatakse lähiajal. Ürituse töökeelteks on eesti ja inglise keel.
23.-27. oktoobril 2023 toimub traditsiooniline Avatud juurdepääsu nädal, mida tähistatakse erinevate üritustega DataCite’i partnerülikoolides. Kõikide ülikoolide raamatukogud jagavad avatud teaduse alast teavet ja nõu infolaudades. Lisaks on valminud infoleht, mis tutvustab DataCite’i partnerülikoolide raamatukogude pakutavaid avatud teaduse tugiteenuseid.
Avatud juurdepääsu nädalal (23.-27.oktoober) toimub teadlastele, doktorantidelee, teadusadministraatoritele, raamatukoguhoidjatele ja teistele huvilistele veebiseminar “Andmekaitse ja infoturve teadustöös“.
Veebiseminaril tutvustatakse juhendit “Andmekaitse teadustöös” (Marten Juurik, ETAG/TÜ), infoturvet ja selle seost teadustööga (Toomas Lepik, Taltech), ja anonümiseerimistööriista Amnesia (Manolis Terrovitis, OpenAIRE). Esimesed kaks ettekannet on eesti keeles ning viimane inglise keeles.
5. mail toimus Tallinna Tehnikaülikoolis igakevadine DataCite Eesti konsortsiumi korraldatud avatud teaduse üritus „Avatud teadus ja andmehaldus – kohustuslik ja/või kasulik?“
DataCite Eesti Konsortsium korraldas Avatud Juurdepääsu nädala 24.10-28.10.2022
24.-30. oktoobrini 2022 toimus ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ning avaldamist. Selle aastane AJ nädal keskendus kliimaprobleemidele. DataCite Eesti algatusel tutvustasid avatud teaduse võimalusi lisaks TÜ raamatukogule ka Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud. Esmakordselt võtsid kampaanianädalast osa kõik DataCite partnerasutused.
24.-30. oktoobrini toimub ülemaailmne Avatud juurdepääsu nädal, mille eesmärk on tutvustada ja suurendada avatud juurdepääsuga teadusinformatsiooni kasutamist ning avaldamist. DataCite Eesti algatusel tutvustavad avatud teaduse võimalusi kõik konsortsiumi partnerülikoolid: Tartu Ülikooli raamatukogu, Tallinna Tehnikaülikooli, Eesti Maaülikooli ja Tallinna Ülikooli raamatukogud. Kolmes viimases raamatukogus toimub Avatud juurdepääsu nädala tähistamine esmakordselt.
FAIRsFAIR Roadshow külastab Eestit 18.11.2021 kell 10.00-12.30. Koostöös DataCite Eesti Konsortsiumiga toob FAIRsFAIR teile programmi, mis sisaldab mitmeid FAIR elemente. FAIRsFAIRi eesmärk on pakkuda praktilisi lahendusi FAIR põhimõtete kasutamiseks, näiteks vahendeid FAIR teadlikkuse tõstmiseks või isegi FAIRnessi taseme mõõtmiseks.
Aastal 2015. asutasid Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Maaülikool ja Tallinna ÜlikoolDataCite Eesti konsortsiumi, mille eesmärk on parandada Eesti teadusandmete kättesaadavust ja lihtsustada teadusandmete rahvusvahelist kasutamist. Konsortsiumi abil tagatakse liitunud teadusasutuste liikmeskonna poolt loodud kvaliteetsete teadusressursside laialdane leitavus ja kasutatavus.